Stavba nohy
Chodidlo je majstrovským dielom prírody. Je tvorené z 26 kostí a obopínajú ho silné väzy, krátke malé svaly, v podobe plášťa. Svaly zaisťujú nosnosť a chránia klenbu.
K tomu, aby sme pochopili množstvo sťažností na rôzne bolesti nôh a rôzne formy chorôb, ktoré sú zapríčinené najčastejšie poruchou statiky, musíme sa podrobnejšie pozrieť na stavbu nohy. Zo všetkých častí nášho tela sú to práve nohy, ktoré najviac trpia tým, že sme sa ne postavili počas evolúcie.
Na začiatku histórie vývoja boli v polohe supinácie, teda plazivé. Z nich sa neskôr vytvorili, presnejšie premenili, nohy stojacie. Znamenalo to pozvoľný proces premeny v pronáciu. Tento plazivý typ nohy je zachovaný v konštrukcii metatarzálnych kostí. Hlavnou oporou stojacej nohy, je tá istá konštrukcia priečnej a pozdĺžnej klenby ako pri plazivom type nohy.
Na jej dávnu zručnosť poukazuje fakt, že tí, čo stratili ruky, sa po čase naučia nohami variť, maľovať, alebo aj telefonovať. Vďaka noseniu nevhodnej obuvi v detstve, nadváhe a mnohým ďalším civilizačným príčinám, noha dnešného človeka je len úbohým výsmechom ideálnej nohy.
Klenba nohy
Klenbu nohy tvorí niekoľko častí – väzy, šľachy a kosti. Táto konštrukcia zaisťuje flexibilitu nohy a tvorí charakteristický tvar jej klenby. Tá slúži k noseniu váhy tela a kompenzuje silové zaťaženie.
Svaly
Svaly na nohách radíme do dvoch skupín, ohýbacie svaly a napínacie svaly. Ďalšími svalmi sú svaly, ktoré v niekoľkých vrstvách obaľujú kosti nôh. Zaisťujú pohyb nohy, udržujú klenbu, napínajú pokožku na nohe a zároveň podopierajú klenbu chodidla.
Vlastné svaly nohy | Ohýbacie svaly | Svaly napínacie |
Časť svalov plní funkciu napínača- nohy a prsty napína smerom hore. Iná skupina svalov ohýba nohu smerom ku chodidlu. V stojacej polohe tieto svaly zdvíhajú telo. Niektoré svaly pohybujú len prstami na nohách, iné hýbu celou nohou.
Žily a nervy
Tibiálny nerv je hlavným nervom, zabezpečujúcim pohyb a cit. Vstupuje do chodidla nohy z hornej časti tak, že vedie vzadu za vnútorným hrboľom členku, teda cez stredný členok. Hlavné zásobenie krvi zabezpečuje artéria (zadná tepna). Je vedená tesne za nervom. Veľký predný tibiálny nerv napína nohu a dvíha ju zo zeme. Achillova šľacha je spoločná pre zadné ohýbače nohy. Tým, že ohýba nohu, zdvíha sa päta. Je to najdôležitejším prvkom chôdze.
Pohyby nôhPohyby sa dejú pomocou kĺbov. Najdôležitejší kĺb je medzi lýtkom a talusom. Pohyby podľa smeru delíme na dorsalflexiu ( napnutie ), plantarflexiu ( ohýbanie), supináciu ( priblíženie smerom dovnútra) a pronáciu ( pohyb smerom von ). Štyri základné pohyby nôh zaisťujú prepojenie rôznych svalových skupín. Fázy chôdzePohyby nôh majú dve dôležité úlohy:
Flexibilná noha. Supinácia sa uzavrie, kĺb a svaly sa napnú, noha sa fixuje a zdvíhanie sa deje cez Achillovu šľachu. (rigid lever)
Táto fáza znamená nadvihnutie tela, kĺb je v uzavretej polohe a noha v
ŤažiskoPočas chôdze najviac zaťažené miesta tvoria jednu líniu(čiaru), čo nazývame ťažiskom.Ťažisko zdravej nohy má tvar S, začína sa pri vnútornom členku, potom sa stláča dovnútra a v strede metatarzálnych kostí sa rozdvojuje smerom k palcu a k malíčku. Zdravej nohy patrí samozrejme zdravé ťažisko( dráha tlaku), ťažisko alebo dráha tlaku chorej nohy sa výrazne líši od tohto tvaru. |
Noha sa v priebehu evolúcie ešte celkom neprispôsobila vzpriamenej chôdzi. Ťažko zvláda trvalé zaťaženie, klenba nohy sa prepadáva. Pozdĺžne a priečne klenby klesajú a jej vnútorné strany sa začnú dotýkať terénu. Keď sa mokrou nohou postavíme na rovnú skalu, noha zanechá na skale stopu. Túto stopu môžeme najlepšie študovať pomocou počítača. Na obrázku vidíme zreteľne klesnutú priečnu klenbu chodila.
- Silný tlak chodidla je na tomto mieste znázornený žltou farbou. Silový vektor je značne posunutý do stredu chodidla.
- Vnútorný členok sa vysunul, pretože prepadáva dovnútra. Tento obraz poznajú mnohí tak, že mizne klenba a vnútorný členok nápadne vytŕča. Noha stráca estetický vzhľad a schopnosť pružnej chôdze.
Plochá noha môže vzniknúť, keď dieťa začína chodiť. Nesmieme si však pomýliť plochú nohu a milú vankúšikovitú detskú nožičku bez klenby. Táto porucha sa môže vyvinúť v období rýchleho rastu, medzi 7-10 rokom, prípadne 16-20 rokom. Neskôr v období klimaktéria, následkom hormonálnych zmien, noha stráca schopnosť odolávať záťaži. Mnoho krát sa vytvorí tiež v období tehotenstva.
Príznaky plochej nohy
- Zo začiatku sú nevýznamné. Neurčitá pálivá bolesť v chodidlách. Neskôr sa však objavujú bolesti, ktoré sa pri dlhšom chodení alebo státí stávajú nevydržateľné. Šíria sa do celého chodidla a priehlavku. Bolesť vyžaruje do lýtka, kolena a stehien, dokonca aj do bedrovej a krížovej oblasti.
- Tieto bolesti sa po odpočinku zmierňujú. Medzi typické sťažnosti patrí rýchla únava dolných končatín, stuhnuté členky a nohy. Nohy sa silno potia a časté sú aj kožné problémy. Človek s plochou nohou pôsobí ťažkopádnym dojmom.
Prevencia
Väčšine ochorení sa dá predchádzať. To platí aj pre ploché nohy. Veľkú zodpovednosť majú rodičia hlavne v útlom detstve. Dôležité je napr.:neučiť chodiť dieťa predčasne, nerobiť dlhé únavné prechádzky. U detí so zdravou kostrou a svalmi treba dodržať hlavnú zásadu: Nechať dieťa, aby si naplnilo svoje prirodzené nároky na pohyb. Nezasahovať do prirodzeného vývoja organizmu dieťaťa. Veľmi dôležitá je aj správna obuv. Nie sú vhodné sandáliky a topánočky s mäkkou podrážkou a bez päty. Najvhodnejšia je taká obuv, ktorá sleduje tvar priehlavku, má koženú podrážku, prípadne sú to vysoké šnurovacie topánky. Nezabúdajme, že plochá noha vzniká mnohokrát aj v puberte. Po ukončení základnej školskej dochádzky na pohodlie zvyknutí žiaci začnú postávať celé dni, ako učni pri pracovnom stole.
Liečba
- Pomocou vložiek
Keď sa v dospelosti objavia príznaky, ktoré poukazujú na ploché nohy, je potrebné klenbu podoprieť vhodnými vložkami. Ak sú vložky dobré, váha tela je uložená na nich, tým odbremenia unavené šľachy. Trvalé nosenie tejto podpory vo väčšine prípadov pomôže. - Iné metódy
Okrem nosenia vložiek sú aj iné metódy, ktoré majú preventívny účinok a zmierňujú nepríjemné príznaky. Pomáhajú predísť zhoršeniu tohto stavu a ďalšieho klesnutia klenby.
Prvým dôležitým faktorom je aj osvojenie si správnej chôdze: Nohy kladieme rovnobežne a nevytáčame ich von. Treba venovať pozornosť aj tomu, aby sa chodidlo posúvalo oblúkom medzi pätou a palcom. Nedovoľme, aby vnútorná strana členku prepadla.
Druhým krokom je precvičovanie nohy. Jej cieľom je napínanie skrátených svalov a ich posilnenie.
Ťažké formy plochej nohy
V tejto kapitole sa uvádzajú len najmiernejšie sa vyskytujúce poruchy, zároveň sú našťastie tieto najčastejšími. Ťažké formy tejto choroby sa môžu vyvinúť v ktoromkoľvek veku. Prípadne sa vyskytujú aj ako vrodené vady. Riešiť tieto prípady patrí k ťažkým úlohám ortopédie.
Väčšinou ide o vrodenú vadu. Noha je deformovaná tak, že stred chodila sa vôbec alebo len veľmi málo sa dotýka terénu. Pri tejto vade sa zaťažuje predná časť chodidla a päta. Môžu sa tvoriť mozole a haluxy.
Symptómy
Počítačovým vyšetrením sa dá presne zistiť:
- a) vidíme stvrdnutú pokožku na chodidle, následkom silného tlaku pod 1-V. mtatarzálnou kosťou.
- b) Bolesť a citlivosť v miestach klenby
- c)Kvôli nestability nohy sú predpokladané časté úrazy členku.
Je najčastejším problémom statiky nôh, ktorú veľmi často nachádzame hlavne u žien. Nie-kedy sa objavuje už v mladom veku. Neskôr zapríčiňuje tvorbu otlakov a kladivkových prstov. Skorým použitím korekčnej vložky sa dá zabrániť zhoršeniu, dokonca sa klenba môže vrátiť do pôvodného stavu.
Je to deformácia, ktorá sa vyytuje dosť často a mnohým ľudom znepríjemňuje život. Palec je zahnutý smerom dovnútra, smerom k ostatným prstom.
Vznik
Je to najčastejšia a najzávažnejšia deformácia prednej časti chodidla. Choroba začína tým, že klenba klesne a chodidlo sa rozprestrie. (rozložená noha). Palec sa stáča (abdukcia) smerom k laterálnej (vonkajšej) strane, prvá metatarzálna kosť sa otáča (addukcia) smerom k mediálnej (vnútornej) strane a vzájomne tvorý uhol, ktorý môže dosiahnuť aj 90°. I. a II. metatarzálna kosť sa od seba vzdalia.Iné šĺachy,ktoré sú spojené s druhým prstovým článkom sa nezkrátia. Kĺb palca je akoby nalomený a ťahaný smerom na vnútornú stranu. Pri výraznejších deformáciách palec tlačí na susedný druhý prst a prešmykne sa nad, alebo pod ním =Hallux superductus Tým,že II.prst uvoĺní miesto palcu,deformuje sa do tvaru kladivka a vzniká kladivkový prst, Digitus malleus.
Príznaky a sťažnosti
Na mediálnej strane priehlavku,na priehlavkovej kosti sa utvára – prominuje kostný výrastok (pseudoextosa) a na jeho vrchu vačok.(burza)
Ten sa zapáli následkom tlaku obuvi. Niekedy začne aj hnisať a zápal sa môže rozšíriť do okolia a na okosticu. Takáto noha je potom veľmi bolestivá aj v dobe relatívneho pokoja, na chodidle sa tvoria aj boĺavé otlaky.
Palec sa otáča okolo svojej osi smerom von,je vlastne vybočený, vo valgóznej polohe.
Prevencia
Je dôležité vedieť, že Hallux valgus a Digitus malleus vznikajú kvôli poklesu priečnej klenby. Najlepšou prevenciou je oré odhalenie poklesu klenby a korekcia vložkou do obuvi.
Tlakový snímok
Poklesnutá klenba je príčinou toho, že sa chodidlo o terén neopiera normálnym spôsobom v troch, ale len v dvoch bodoch. Celá váha tela leží na III. metatarzálnej kosti a na päte. Tento nestabilný postoj zapríčiňuje predčasnú únavu lýtok a stehna. Ľahkosť a pružnosť chôdze sa stráca. Kosti na chodidle sa vejárovite od seba vzdialia, chodidlo sa rozloží do bokov. Palec sa vytáča smerom dnu a vytvára hrboľ. Tento hrboľ sa nazýva sukem-Hallux valgus.
Terapia
Dobré vložky slúžia ako prevencia a zároveň bránia ďalšiemu zhoršeniu vzniknutých zmien pri chorobe, aká je Hallux valgus. Dlhodobé nosenie vložiek môže viesť aj k úspešnej regenerácii klenby. Zanedbaný stav a sukovitost pri tejto chorobe je možné korigovať len chirurgicky. Po úspešnom zákroku je nosenie korekčnej vložky povinné.
Najčastejšími príčinami týchto bolestí sú choroby: deformácia kĺbu alebo palca otlak kladivkové prsty bolesti v prednej časti nôh
Hlavnou príčinou týchto chorôb je pokles priečnej klenby. Hlavička II. a III. metatarzálnej kosti dosadá na terén. V mieste dosadnutia vzniká preťaženie. Noha stráca stabilitu, pretože sa opiera len o dva body namiesto troch. Hallux valgus je odborný termín, ktorý znamená odchýlenie I. zánartnej kosti od nohy, čím sa dostáva do pozície valgus. Vzhľadom k tomu, že prvý prst, teda palec je fixovaný silnou šľachou , automaticky sa otáča smerom dnu. Palec sa dostáva do polohy varus. Dve kosti vytvoria špičku v tvare „V“ a na tom istom mieste sa vytvorí bolestivý otlak pokožky.
Ošetrenie
pomocou vložiek
Zásady konštrukcie vložky – po vykonanom počítačovom vyšetrení
Bolesti v oblasti členku sú zapríčinené jednoznačne poklesom klenby. Na obrázku sú znázornené miesta zvýšeného napätia v oblasti nožnej klenby a Achilovej šľachy. Intenzívne bolesti sa objavujú u tých pacientov, ktorí sú nútení dlhé hodiny postávať alebo u ľudí ,ktorí vykonávajú dlhé pochody (čašníci, zdravotné sestry, vojaci, turistickí
sprievodcovia). Pri všetkých týchto sťažnostiach je problém s Achilovou šľachou alebo zápalom, prípadne poranením jeho šľachového vačku. V ťažších prípadoch sa môže vytvoriť aj tŕňovitý výrastok v mieste
napojenia šľachy na pätovú kosť. Vo väčšine prípadov pomôžu vhodné vložky do topánok. Nadvihnutím päty sa zníži napätie šliach. Na tlakovom snímku vidíme poklesnutú pozdĺžnu klenbu ako silne
zaťaženú (biela) oblasť päty. Pomocou vložiek, ktoré nadvihnú pätu a podoprú klenbu, bolesti prestanú.
Medzi pätovou a dolnou časťou priehlavku nohy je napnutá silná fascia. Tá funguje ako tetivo-pri záťaži sa napína, tým tlmí záťaž a rozloží váhu tela. Fascia a Achilova šľacha fungujú ako kĺbový mechanizmus. Ich kĺbom je pätová kosť. Všetky preťaženia fascie alebo Achilovky sa prejavujú na pätnej kosti.
Bolesť v oblasti päty vzniká mechanickým preťažením svalových úponov, nevhodnou obuvou alebo inou vadou chodidla. Bolesti môžu vyvolať aj ostrohy (kostné výrastky) na pätovej kosti. Vznikajú ako kompenzačný mechanizmus organizmu na preťaženie, pri preťažení šľachových úponov fascie a Achilovky. Ich prítomnosť sa dá potvrdiť röntgenovým snímkom.
V prípade plochej nohy úpony vyvíjajú tlak na pätovú kosť a môže sa vytvoriť zápal okostice. Pri trvalých ťažkostiach sa vytvorí kostný tŕň= výrastok. Tento proces napínania úponov a následný zápal nazývame Plantaris fascitis.
Liečba
Liečba pozostáva z úplného zamedzenia záťaže. Je veľmi dôležité pochopiť, že ostroha je len druhoradý jav, ktorý sa tvorí vďaka prepínaniu úponu. Keď sa už vytvorila, odporúča sa nosenie vložiek s otvorom na bolestivom mieste. Tým sa uľaví okostici a jej okoliu. V prípade zápalov sa odporúčajú obklady a lieky na tlmenie bolesti.
Je to najčastejšou chorobnou zmenou nohy, čo reaguje na každý tlak alebo úder ostrou bolesťou. V podstate ide o zhrubnutú pokožku, v miestach najväčšieho preťaženia. Noha sa takémuto preťaženiu bráni zhrubnutím pokožky(opakovaný tlak, trenie…pod.) Takáto hrubá pokožka je aj pod povrchom a je ukončená vypuklým kužeľom, ktorý tlačí na nervy a tým spôsobuje bolesti.
Najčastejšie sa vyskytujúce typy kurích ôk:
- Tvrdé kurie oko – vytvára sa na ploche chodidla, pod hlavičkami prstových kostí alebo nad zakrivením prstov
- Mäkké kurie oko – tvorí sa medzi prstami
V prvom prípade je problém s narušenou statikou a nevhodnou obuvou. V druhom prípade je na vine každopádne nevyhovujúca obuv.
Prevencia
Nosenie pohodlnej obuvi, výber správnej výšky podpätku. V prípade, že je už zhrubnutá koža na nohe, treba ju odstrániť vhodnou rašpličkou alebo pemzou. V ťažších prípadoch sa treba obrátiť na odborníka.
Liečba pomocou špeciálnych vložiek
Pomocou odborne zhotovených vložiek s penovým podložením, časom zmiznú aj kurie oká s veľmi hlbokým ložiskom. Vďaka tomu, že sa napraví narušená rovnováha chodidla, zbaví sa zvýšeného preťaženia, tím sa súčasne odstránia aj príčiny vzniku stvrdnutej kože. Najdôležitejšie je kurie oká odborne odstrániť. Po nasadení odborne vyhotovených vložiek už potom sa nevytvoria ďalšie kurie oká.
Vzniká každodenným dráždením najčastejšie na II. prste, veľmi často z oboch strán. Keď klesá klenba, prsty sa začnú „scvrkávať“ najčastejšie tak, že tretí prstový článok sa stočí smerom hore a druhý smerom dole. Tým sa vytvára vrchol v tvare „V“.
Príznaky a sťažnosti
Na vrchole ohybu sa vytvára bolestivé kurie oko. Táto bolesť môže byť neznesiteľná nie len pri nosení obuvi, ale často už pri ľahkom dotyku prikrývky.
Liečba
U detí stačí, keď sa zdeformovaný prst zafixuje pomocou leukoplastu o susedný prst. V dospelosti sa to rieši jednoduchým chirurgickým zákrokom. Malým rezom sa vrchol ohybu odstráni. Prst sa vytiahne a zafixuje obväzom. Stvrdnutá pokožka časom sama zmizne. Tejto chorobe sa dá predchádzať nosením vhodných odborne zhotovených vložiek.
Príčiny
Bolestivé zápaly,deformácie nohy, alebo aj nevhodná obuv mnohokrát zapríčiňuje, že ostré hrany nechta sa zaryjú do nechtového lôžka a zapríčiňujú bolestivé zápaly. Tento stav sa môže objaviť aj po neodbornom ostrihaní nechtu.
Príznaky
Zapálené a silne bolestivé nechtové lôžko. V tejto fáze choroby je potrebné chirurgické ošetrenie.
Ošetrenie
V prevenii hrajú dôležitú úlohu korekčné vložky, upravujúce polohu prstov. Tiež je dôležitá informovanosť o správnom spôsobe strihania nechtov.
Medzi vonkajším členkom a nohou je veľmi silný úponový systém, ktorý napína chodidlo pri supinácii. Pri záťaži pôsobia na nohu prevažne supinačné sily. Preto sa tieto úrazy vo väčšine prípadov týkajú vonkajšieho členku, ktorý sa v takomto prípade môže aj zlomiť. Časté sú aj izolované natrhnutia šĺiach. Tieto natrhnutia sú mnohokrát zle diagnostikované a preliečené, následne vzniká väzivová nestabilita členku.
Ošetrenie
Čerstvý úraz vyžaduje urgentné ambulantné ošetrenie, prípadne operáciu alebo následnú 6 týždňovú fixáciu v sadre. Labilita kĺbu je u pacientov častým problémom. Odporúča sa vhodná obuv, pevne držiaca členok, prípadne použitie špeciálnych pomôcok na fixovanie členku.
V prípade úrazu úponu členka a laterálnej instability sa vonkajší členok môže otvoriť a noha sa môže vytočiť z členkovej vidlice.
Prepínanie Achilovej šľachy vzniká pri poklese členku alebo pri plochej nohe. Najčastejšie ide o problém u športovcov a bežcov. Trvalé zaťažovanie spôsobuje degeneráciu šľachy. V niektorých prípadoch sa môže stať, že pri prudkom pohybe sa šľacha roztrhne. Následkom je okamžitá neschopnosť chôdze.
Problémom môže byť aj pätový bursitis, čo je bolestivý zapálený vak v oblasti Achilovky.
Príznaky
Bolesti v horných častiach päty a pozdĺž šľachy.
Liečba
Princíp spočíva v úplnej eliminácii záťaže, čo znamená nadvihnutie päty. Akútne pretrhnutie šľachy vyžaduje chirurgický zákrok a dlhodobú fixáciu v sadre.
Je to dosť časté ochorenie. Podstata spočíva v bolestivých zápaloch nervov smerujúcich ku prstom na nohách. Objavujú sa v miestach, kde sa nervy rozdeľujú, preto sú bolesti, pocit tŕpnutia a pichania, pociťované medzi susednými prstami.
Príčiny
Najčastejšími príčinami je chronická trauma s poškodením, prepadnutá klenba a pod.
Ošetrenie
Najprv sa robí korekcia vložkami. Neskôr prichádza do úvahy tiež chirurgický zákrok na odstránenie zapálenej časti.
Ide o častý, ale málo známy problém stuhnutého kĺbu členku, môže sa objaviť u všetkých vekových skupín. Väčšina týchto problémov osteochondritídy sa prejaví po úraze členku, kde často vzniká zranenie chrupavky a pod povrchom kĺbu praskne aj kosť.
Diagnóza
Chorobu treba predpokladať, ak ide anamnézu pacienta, kde je uvedený úraz. Tiež pri rentgenovej snímke, ak je viditeľný defekt na nadpätnej klenbe. Na určenie rozsahu postihnutej oblasti je potrebné snímkovanie Cat alebo MRI.
Liečba
Liečba závisí od úrazu, intenzity bolesti a sťažností pacienta. Ďalej aj od času, kedy došlo k odhaleniu problému. V akútnom prípade treba členok fixovať do sádry. V najhoršom prípade je potrebný chirurgický zákrok, korigovanie alebo odstránenie bolestivej časti operáciou.
Chirurgická liečba
Obvykle zahŕňa odstránenie voľného fragmentu chrupavky a kosti z kĺba členku.V mieste poškodenia chirurgicky sa vytvoria malé otvory do kostí. Vŕtané otvory sa časom zaplnia , tý podporí sa tvorba nového tkaniva.
Liečba pomocou vložiek
Sú to skôr stabilizačné vložky, podloženie talusu (nadpätnej kosti), podoprenie členku, aby sa zamedzila pronácia.